Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2008/09:526 av Ericson, Gunvor G (mp) 8 juni 2009 Kvotering som effektiv metod
Interpellationsdebatt 2008/09:309 av Ericson, Gunvor G (mp) 17 februari 2009 Azofärgämnen i flera varor och produkter
Interpellationsdebatt 2008/09:250 av Ericson, Gunvor G (mp) 27 januari 2009 Försäkringskassa utan förseningar
Interpellationsdebatt 2008/09:167 av Ericson, Gunvor G (mp) 16 december 2008 Friluftslivets potential

Försäkringskassans lokala närvaro

Interpellation 2010/11:332 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 26 april Interpellation 2010/11:332 Försäkringskassans lokala närvaro av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Ulf Kristersson M En enig riksdag beslutade nyligen på socialförsäkringsutskottets initiativ att begära att regeringen återkommer med förslag som tillgodoser medborgarnas behov av Försäkringskassans

Inlämnad: 2011-04-26 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försäkringskassans lokala närvaro

Oberoende tillsynsorgan för Försäkringskassan

Interpellation 2010/11:188 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 7 februari Interpellation 2010/11:188 Oberoende tillsynsorgan för Försäkringskassan av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Ulf Kristersson M Många människor blir på olika sätt fel behandlade i kontakten med Försäkringskassan. Det kan till exempel handla om bristande information eller långa handläggningstider.

Inlämnad: 2011-02-07 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Oberoende tillsynsorgan för Försäkringskassan

Ersättning under arbetslivsintroduktion och behov av statistik

Interpellation 2010/11:134 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 22 december Interpellation 2010/11:134 Ersättning under arbetslivsintroduktion och behov av statistik av Gunvor G Ericson MP till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Enligt Försäkringskassan beräknas totalt 42 650 människor bli utförsäkrade under 2010 42 560 från sjukersättningen och 20 893 sjukskrivnaDetta

Inlämnad: 2010-12-22 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ersättning under arbetslivsintroduktion och behov av statistik

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se