Gunilla Carlsson (M)

Gunilla Carlsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Företagsekonom
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2013-09-18
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-05
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2003-11-25 – 2006-10-01
    • Vice ordförande 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-10
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2013-09-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Samråd med övriga EU-länder om Hamas

Skriftlig fråga 2005/06:1648 av Carlsson, Gunilla i Tyresö (m)

den 18 maj Fråga 2005/06:1648 av Gunilla Carlsson i Tyresö m till utrikesminister Jan Eliasson s Samråd med övriga EU-länder om Hamas Den svenska regeringens hantering av Schengenviseringen till Hamasregeringens flyktingminister Atef Adwan utsattes för betydande kritik bland flera andra EU-länder. Enligt uppgifter

Inlämnad: 2006-05-18 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Svensk visering till medlem i Hamasregeringen

Skriftlig fråga 2005/06:1551 av Carlsson, Gunilla i Tyresö (m)

den 8 maj Fråga 2005/06:1551 av Gunilla Carlsson i Tyresö m till utrikesminister Jan Eliasson s Svensk visering till medlem i Hamasregeringen Sverige har beviljat en Schengenvisering till den palestinske flyktingministern Atef Adwan. Sverige är därmed det första EU-land som har beviljat visering för en hög företrädare

Inlämnad: 2006-05-08 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Demokratibistånd till arabvärlden

Skriftlig fråga 2005/06:1533 av Carlsson, Gunilla i Tyresö (m)

den 4 maj Fråga 2005/06:1533 av Gunilla Carlsson i Tyresö m till statsrådet Carin Jämtin s Demokratibistånd till arabvärlden Bristen på demokrati och respekt för de mänskliga rättigheterna fortsätter att vara ett stort problem i länderna i Mellanöstern och arabvärlden, inte minst vad gäller kvinnors rättigheter.

Inlämnad: 2006-05-04 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se