Gunilla André (C)

Gunilla André (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Född år 1931

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1991-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av den allmänna löneavgiften intill utgången av år 1990

Motion 1988/89:Fi98 av Gunnar Björk m.fl. (c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fi98 av Gunnar Björk m.fl. c med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av den allmänna löneavgiften intill utgången av år 1990 Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1988/89:Fi62 hemställs att riksdagen


Utskottsberedning: -1988/89:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi98 av Gunnar Björk m.fl. (c) (pdf, 56 kB)

avOlofJohanssonm.fi.

Motion 1988/89:Fi62

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fi62 avOlofJohanssonm.fi. med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. kompletteringspropositionen Innehållsförteckning Sammanfattning 2 Den internationella


Utskottsberedning: ---------------------1988/89:FiU29 1988/89:FiU30 1988/89:FiU36
Riksdagsbeslut (42 yrkanden): , , 21 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi62 (pdf, 696 kB)

med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m.

Motion 1988/89:Jo54 av Bengt Kindbom och Gunilla André (båda c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Jo54 av Bengt Kindbom och Gunilla André båda c med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m. Bibehåll åkermarken och det öppna landskapet. Ställ höga krav på svenska livsmedel. Ställ samma


Utskottsberedning: -1988/89:JoU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Jo54 av Bengt Kindbom och Gunilla André (båda c) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.