Gunilla André (C)

Gunilla André (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Född år 1931

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1991-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1987/88:155 om skydd för företagshemligheter

Motion 1987/88:L13 av tredje vice talman Bertil Fiskesjö m. fl. (c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 L13 av tredje vice talman Bertil Fiskesjö m. fl. c med anledning av prop. 1987/88:155 om skydd för företagshemligheter I propositionen föreslår regeringen en ny lagstiftning för skydd av företagshemligheter, som skall införas


Utskottsberedning: -1988/89:LU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:L13 av tredje vice talman Bertil Fiskesjö m. fl. (c) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 1987/88:124 om god man och förvaltare

Motion 1987/88:L5 av Karin Ahrland m. fl. (fp, m, c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 L5 av Karin Ahrland m. fl. fp, m, c med anledning av prop. 1987/88:124 om god man och förvaltare I proposition 1987/88:124 föreslås att institutet omyndigförklaring avskaffas. I stället införs vid sidan av godmansinstitutet ett


Utskottsberedning: -1988/89:LU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:L5 av Karin Ahrland m. fl. (fp, m, c) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 1987/88:92 om ändring i Mot.

Motion 1987/88:Ju16 av tredje vice talman Bertil Fiskesjö m. fl. (c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Jul6 av tredje vice talman Bertil Fiskesjö m. fl. c med anledning av prop. 1987/88:92 om ändring i Mot. brottsskadelagen 1978:413 1987/88 Julö Centerpartiet har under en lång tid arbetat för att ersättningen till brottsoffer


Utskottsberedning: -1988/89:LU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Ju16 av tredje vice talman Bertil Fiskesjö m. fl. (c) (pdf, 114 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.