Gudrun Schyman (-)

Gudrun Schyman (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel socionom
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-10-08 – 2006-10-02
    • Ledig 1997-09-06 – 1997-10-07
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1997-09-05
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-02-10
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-03-19 – 2004-04-26
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-10-14
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-03 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-03 – 1993-06-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2004-12-15
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-02-19
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-09
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1997-09-15
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1990-02-06 – 1994-01-12

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Rdl 1988- Suppleant i Konstitutionsutskottet 88/89-90/91, Näringsutskottet 88/89, Socialutskottet 91/92-92/93, EES-utskottet 92/93, Utrikesutskottet 94/95- och Kulturutskottet 94/95-. Ledamot av Socialutskottet 88/89-90/91. Suppleant i EFTA-delegationen 89/90-93/94 oc Nordiska rådets svenska delegation 94/95-. Ledamot av Krigsdelegationen 91/92- och Utrikesnämnden 94/95-. - Ledamot av v-gruppens förtroenderåd 93/94-.
  • Bostadsort

    Värmdö
  • Utbildning

    Realexamen 63. Kontorist 64-69. Kvällsgymnasium 67-69. Socialarbetare i Stockholm 71-76. Socionomexamen i Stockholm 72. Frilans dokumentärfilmare 76-80. Socialarbetare i Ystad 81-87. Partiordförande i Vänsterpartiet 93-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för Simrishamns avdelning av Vänsterpartiet kommunisterna (VPK) 78-87 och av VPK/Vänsterpartiets partistyrelse 81-, vice ordförande 88-93, ordförande 93-, ledamot av verkställande utskottet 84-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av kommissionen för granskning av JAS-projektet 93.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Simrishamns kommunfullmäktige 80-87. Ledamot av socialnämnden 82-87. - Ledamot av Värmdö socialnämnd 89-91.
  • Litteratur

    Memoarer 1998.
  • Föräldrar

    Köpmannen Stig Bernhard Schyman och butiksbiträdet Gerd Ingrid Maria Karlsson

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kränkningar av mänskliga rättigheter i Iran

Skriftlig fråga 2005/06:1824 av Schyman, Gudrun (-)

den 14 juni Fråga 2005/06:1824 av Gudrun Schyman till utrikesminister Jan Eliasson s Kränkningar av mänskliga rättigheter i Iran Måndagen den 12 juni samlades representanter för feministiska grupper och enskilda till en fredlig protest för kvinnors och barns mänskliga rättigheter i Iran. Krav ställdes om jämlik

Inlämnad: 2006-06-14 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Värdegrund i förskolans läroplan

Skriftlig fråga 2005/06:1472 av Schyman, Gudrun (-)

den 25 april Fråga 2005/06:1472 av Gudrun Schyman till statsrådet Lena Hallengren s Värdegrund i förskolans läroplan Vart tredje barn växer upp i en annan familjetyp än den traditionella kärnfamiljen. Men i förskolans pedagogiska verksamhet är det kärnfamiljen som gäller. Det visar en studie som gjorts på Södertörns

Inlämnad: 2006-04-25 Besvarare: Lena Hallengren (S)

med anledning av prop. 2005/06:155 Makt att forma samhället och sitt eget liv – nya mål i jämställdhetspolitiken

Motion 2005/06:A5 av Gudrun Schyman (-)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om jämställdhetsdepartement och jämställdhetsminister utan andra uppdrag. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om jämställdhetsutskott i riksdagen. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:AU11 2005/06:KrU14 2006/07:KU4
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2005/06:A5 av Gudrun Schyman (-) (doc, 63 kB) Motion 2005/06:A5 av Gudrun Schyman (-) (pdf, 204 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.