Gudrun Lindvall (MP)

Gudrun Lindvall (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel adjunkt
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2001-10-23 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-10-18
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2001-10-18 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:112 Svenskt deltagande i fredsstyrka i Kosovo

Motion 1998/99:U11 av Birger Schlaug m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1998/99:U11 av Birger Schlaug m.fl. mp med anledning av prop. 1998/99:112 Svenskt deltagande i fredsstyrka i Kosovo Vi delar regeringens slutsatser vad gäller ett svenskt bidrag till en internationell fredsstyrka i Kosovo, efter en vapenvila eller en fredsöverenskommelse och efter ett beslut av


Utskottsberedning: -----1998/99:UFöU2 1999/2000:SfU4
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:84 Lag om skatt på avfall

Motion 1998/99:Sk31 av Gudrun Lindvall (mp)

Motion till riksdagen 1998/99:Sk31 av Gudrun Lindvall mp med anledning av prop. 1998/99:84 Lag om skatt på avfall 1 Förbränning av avfall I regeringens proposition föreslås avfallsskatt på deponerat avfall. Den formning skatten fått riskerar att öka förbränningen av avfall. Miljöpartiet de gröna anser att förbränning


Utskottsberedning: --1998/99:SkU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m.

Motion 1998/99:Bo18 av Helena Hillar Rosenqvist m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo18 av Helena Hillar Rosenqvist m.fl. mp med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m. En mångfald av boendeformer Miljöpartiet anser att en bra bostad ska vara allas rättighet. Men vi menar också att människor kan och ska ta ansvar för sitt boende


Utskottsberedning: -1998/99:BoU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.