Gudrun Lindvall (MP)

Gudrun Lindvall (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel adjunkt
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2001-10-23 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-10-18
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2001-10-18 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling - kvalitet och likvärdighet

Motion 1997/98:Ub44 av Gunnar Goude m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub44 av Gunnar Goude m.fl. mp med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling kvalitet och likvärdighet I propositionen läggs förslag i syfte att korrigera vissa brister i gymnasiereformen. Flera förslag är efterlängtade, t ex utökningen av de kortaste kurserna, mer lätthanterlig


Utskottsberedning: ------1997/98:UbU20

med anledning av prop. 1997/98:159 Genomförande av Europaparlamentets och rådets dirketiv om gemensamma regler för den inre marknaden för el, m.m.

Motion 1997/98:N23 av Eva Goës m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1997/98:N23 av Eva Goës m.fl. mp med anledning av prop. 1997/98:159 Genomförande av Europaparlamentets och rådets dirketiv om gemensamma regler för den inre marknaden för el, m.m. Allmänt Denna proposition är ytterligare en i raden av propositioner som exemplifierar att den lagstiftande makten


Utskottsberedning: -----1997/98:NU16 1998/99:NU4 1998/99:NU8
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken

Motion 1997/98:Jo80 av Gudrun Lindvall m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo80 av Gudrun Lindvall m.fl. mp med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken Inledning Mer än hälften av Sveriges yta täcks av skog. Granen dominerar längs sluttningar och i terrängens svackor. Tallskogar finns på bergens och kustens hällmarker samt på gamla isälvsdeltan

1998-06-09

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.