Gudrun Lindvall (MP)

Gudrun Lindvall (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel adjunkt
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2001-10-23 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-10-18
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2001-10-18 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

ogräsmedel

Skriftlig fråga 2001/02:1153 av Lindvall, Gudrun (mp)

den 8 maj Fråga 2001/02:1153 av Gudrun Lindvall mp till jordbruksminister Margareta Winberg om ogräsmedel Världens grodor är illa ute. En femtedel av alla grodarter är i dag utrotningshotade. Populationerna av de andra är i minskande. Av Sveriges 13 groddjursarter är nio hotade, flera av dessa inom hela Europa. Orsakerna

Inlämnad: 2002-05-08 Besvarare: jordbruksminister Lena Sommestad (S)

kontroll av hästtransporter

Skriftlig fråga 2001/02:1026 av Lindvall, Gudrun (mp)

den 11 april Fråga 2001/02:1026 av Gudrun Lindvall mp till jordbruksminister Margareta Winberg om kontroll av hästtransporter Många kommuner börjar kontrollera hästtransporter vid tävlingar. Det är väl i och för sig bra, men konsekvenserna för den enskilde kan bli minst sagt märkliga. Vill det sig illa kan man bli

Inlämnad: 2002-04-11 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

lagstiftningen inom miljöområdet

Skriftlig fråga 2001/02:875 av Lindvall, Gudrun (mp)

den 11 mars Fråga 2001/02:875 av Gudrun Lindvall mp till justitieminister Thomas Bodström om lagstiftningen inom miljöområdet För några veckor sedan kom Enköpings tingsrätt med sin dom mot ledamöterna i stadens miljönämnd beträffande deras agerande angående miljösanktionsavgifter. I en del av domen finns ett glädjande

Inlämnad: 2002-03-11 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.