Görel Thurdin (C)

Görel Thurdin (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel pol.mag.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-20

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Ordinarie 1987-12-14 – 1991-10-04
    • Ledig 1987-11-13 – 1987-12-13
    • Ordinarie 1986-10-01 – 1987-11-12
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-04-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1998-10-20
    • Fullmäktige i riksgäldskontoret

    • Suppleant 1988-10-18 – 1989-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:97 Polisens register

Motion 1997/98:Ju47 av Andre vice talman Görel Thurdin m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Ju47 av Andre vice talman Görel Thurdin m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:97 Polisens register Propositionen innehåller bland annat förslag till en polisdatalag vilken skall ersätta den nuvarande polisregisterlagen 1965:94Kriminalunderrättelseregister När det gäller hanteringen av


Utskottsberedning: -1997/98:JuU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:112 Reformerat tandvårdsstöd

Motion 1997/98:So33 av Andre vice talman Görel Thurdin och Marianne Andersson (c)

Motion till riksdagen 1997/98:So33 av Andre vice talman Görel Thurdin och Marianne Andersson c med anledning av prop. 1997/98:112 Reformerat tandvårdsstöd Det är utmärkt att det äntligen har kommit en proposition om amalgamavvecklingen. Osäkerheten har varit stor om vad som gällt på området efter riksdagsbeslutet 1994


Utskottsberedning: --------1997/98:SoU25
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:136 Statlig förvaltning i medborgarnas tjänst

Motion 1997/98:K37 av Andre vice talman Görel Thurdin m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:K37 av Andre vice talman Görel Thurdin m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:136 Statlig förvaltning i medborgarnas tjänst Statsförvaltningen verkställer statsmakternas beslut och är därmed en grundsten i det svenska demokratiska samhället. För Centerpartiet är det en självklarhet att den


Utskottsberedning: ---1997/98:KU31
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.