Göran Pettersson (M)

Göran Pettersson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Officer/Överstelöjtnant
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2015-01-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Vice ordförande 2014-10-24 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-08-23 – 2014-10-24
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot 2013-01-01 – 2015-12-31
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-14 och utrikesutskottet 15-. Suppleant näringsutskottet 06-10, socialförsäkringsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet 14-, utrikesutskottet 14-15 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Ledamot OSSE-delegationen 14-, Riksdagens ansvarsnämnd 13-15 och Riksrevisionens parlamentariska råd 12-14 och vice ordförande 14-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-.
  • Föräldrar

    Marknadschefen Erik Pettersson och revisorn Ulla Pettersson, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Blackebergs- och Thorildsplans gymnasium, slutår 79. Krigsskolan, Karlberg, slutår 82. Artilleri- och ingenjörshögskolan, slutår 85. Allmän och högre kurs vid Militärhögskolan, slutår 91. US Naval Postgraduate School, Monterey i Kalifornien, Master of Science 93.
  • Anställningar

    Officer, Försvarsmakten 82-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 05-. Ledamot/ersättare, kommunstyrelsen 05-. Ordförande, barn- och skolnämnden 05-06 och 10-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice kretsordförande, Moderaterna i Norrtälje 00-02. Ledamot, Lohärads kyrkoråd 01-09 och Söderbykarls pastoratskyrkonämnd 98-. Ordförande, Mensa Sverige 87-91 och 95-99.
  • Bostadsort

    Lohärad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kvotering för jämställda styrelser

Interpellation 2008/09:132 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 18 november Interpellation 2008/09:132 Kvotering för jämställda styrelser av Eva-Lena Jansson s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Sverige har blivit mindre jämställt sedan den borgerliga regeringen tillträdde hösten 2006 något som inte förvånar men som däremot gör mig bekymrad. Det

Inlämnad: 2008-11-18 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvotering för jämställda styrelser

Utvecklingen i den kommunala sektorn

Interpellation 2008/09:101 av Green, Monica (s)

den 7 november Interpellation 2008/09:101 Utvecklingen i den kommunala sektorn av Monica Green s till statsrådet Mats Odell kd Lågkonjunkturen är nu över oss med full kraft och förstärks av finanskrisen. Den ekonomiska situationen i kommunerna försämras nu i snabb takt. På arbetsmarknaden ökar varslen, inte minst

Inlämnad: 2008-11-07 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utvecklingen i den kommunala sektorn

Rättsväsendet

Motion 2008/09:Ju406 av Göran Pettersson (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju406 av Göran Pettersson m Rättsväsendet m1835 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utnyttja effektivare delgivningsformer och därigenom i större utsträckning kunna avgöra mål utan den tilltalades närvaro. Riksdagen


Utskottsberedning: 2008/09:JuU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Ju406 av Göran Pettersson (m) (doc, 41 kB) Motion 2008/09:Ju406 av Göran Pettersson (m) (pdf, 134 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.