Göran Montan (M)

Göran Montan (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel fil.kand.
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:KrU9 4 mars 2010 Idrotts- och spelfrågor

Dokument:

Den skånska modernäringen

Motion 2011/12:MJ452 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ452 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Den skånska modernäringen M0420 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skånskt jordbruks konkurrenskraft. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2011/12:MJU17 2011/12:MJU25 2011/12:NU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2011/12:MJ452 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (doc, 62 kB) Motion 2011/12:MJ452 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (pdf, 192 kB)

Fördjupad integration i Öresundsregionen

Motion 2011/12:U254 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:U254 av Olof Lavesson m.fl. M Fördjupad integration i Öresundsregionen M628 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att intensifiera arbetet med att skapa ökade förutsättningar för, samt undanröja de hinder som försvårar,


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U254 av Olof Lavesson m.fl. (M) (doc, 56 kB) Motion 2011/12:U254 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 160 kB)

Avdragsrätt för gåvor till ideella organisationer

Motion 2011/12:Sk274 av Göran Montan (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Sk274 av Göran Montan M Avdragsrätt för gåvor till ideella organisationer M0806 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över avdragsrätten för sponsring av kultur och idrott. Motivering Kultur och idrott fyller


Utskottsberedning: 2011/12:SkU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Sk274 av Göran Montan (M) (doc, 48 kB) Motion 2011/12:Sk274 av Göran Montan (M) (pdf, 121 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.