Göran Montan (M)

Göran Montan (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel fil.kand.
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Polishögskola i Malmö

Motion 2008/09:Ju369 av Anders Hansson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju369 av Anders Hansson m.fl. m Polishögskola i Malmö m1298 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en polishögskola i Malmö. Motivering Öresundsbron, fyra stora hamnar och närheten till storstaden Köpenhamn gör Skåne


Utskottsberedning: 2008/09:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju369 av Anders Hansson m.fl. (m) (doc, 45 kB) Motion 2008/09:Ju369 av Anders Hansson m.fl. (m) (pdf, 154 kB)

ESS och Max-lab

Motion 2008/09:Ub457 av Christine Jönsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub457 av Christine Jönsson m.fl. m ESS och Max-lab m1955 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett fortsatt arbete för att få ESS-anläggningen till Sverige. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2008/09:UbU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Ub457 av Christine Jönsson m.fl. (m) (doc, 48 kB)

Infrastruktur i Skåne

Motion 2008/09:T515 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2008/09:T515 av Anne-Marie Pålsson m.fl. m Infrastruktur i Skåne m1615 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att de nationella och regionala vägarna och järnvägarna i Skåne bör tillföras en större andel av landets samlade


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:T515 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) (doc, 59 kB) Motion 2008/09:T515 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) (pdf, 214 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.