Göran Montan (M)

Göran Montan (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel fil.kand.
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skånskt jordbruk

Motion 2007/08:MJ362 av Sven Yngve Persson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:MJ362 av Sven Yngve Persson m.fl. m Skånskt jordbruk m1582 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en vital skånsk näring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om betydelsen


Utskottsberedning: 2007/08:MJU16 2007/08:MJU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:MJ362 av Sven Yngve Persson m.fl. (m) (doc, 51 kB) Motion 2007/08:MJ362 av Sven Yngve Persson m.fl. (m) (pdf, 188 kB)

Skydd mot övergrepp för barn och unga i föreningslivet

Motion 2007/08:Ju407 av Ewa Thalén Finné m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju407 av Ewa Thalén Finné m.fl. m Skydd mot övergrepp för barn och unga i föreningslivet m1263 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skydd mot övergrepp för barn och unga i föreningslivet. Motivering Varje vecka är


Utskottsberedning: 2007/08:JuU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ju407 av Ewa Thalén Finné m.fl. (m) (doc, 40 kB)

Öresundsintegration

Motion 2007/08:U302 av Christine Jönsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:U302 av Christine Jönsson m.fl. m Öresundsintegration Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att påskynda arbetet för att minimera hindren för utveckling och integration i Öresundsregionen.


Utskottsberedning: 2008/09:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:U302 av Christine Jönsson m.fl. (m) (doc, 43 kB) Motion 2007/08:U302 av Christine Jönsson m.fl. (m) (pdf, 151 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.