Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Forskning om nya antibiotikaläkemedel

Skriftlig fråga 2007/08:1614 av Lindblad, Göran (m)

den 4 september Fråga 2007/08:1614 Forskning om nya antibiotikaläkemedel av Göran Lindblad m till statsrådet Lars Leijonborg fp I prop. 2007/08:110 En förnyad folkhälsopolitik skriver regeringen att antibiotikaresistenta bakterier är ett ökande problem. Det är bra att regeringen har uppmärksammat det här problemet

Inlämnad: 2008-09-04 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Det kinesiska folkets tillgång till fri television

Skriftlig fråga 2007/08:1486 av Lindblad, Göran (m)

den 18 juli Fråga 2007/08:1486 Det kinesiska folkets tillgång till fri television av Göran Lindblad m till utrikesminister Carl Bildt m Den 16 juni 2008, stängdes New Tang Dynasty Televisions sändningar till kommunist-Kina, via satellit, av. Satellitens ägare Eutelsat S. A. är det ledande bolaget i Europa för

Inlämnad: 2008-07-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Utbildning av poliser

Skriftlig fråga 2007/08:1318 av Lindblad, Göran (m)

den 10 juni Fråga 2007/08:1318 Utbildning av poliser av Göran Lindblad m till justitieminister Beatrice Ask m I det allmänna avtalet om immunitet och privilegier för Europarådet, Paris, 2.IX.1949 Paris, 2.IX.1949, står det att läsa i avd. V om det som gäller för parlamentarikerna, del V Företrädare för den rådgivande

Inlämnad: 2008-06-10 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.