Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Servering av alkohol

Skriftlig fråga 2006/07:1563 av Lindblad, Göran (m)

den 16 augusti Fråga 2006/07:1563 Servering av alkohol av Göran Lindblad m till statsrådet Maria Larsson kd Länsstyrelsens kontrollverksamhet har funnit ett nytt område att kontrollera. Samarbeten mellan krogar och bryggerier som önskar marknadsföra sina egna märken via specialarrangemang ogillas av myndigheten.

Inlämnad: 2007-08-16 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Försäkringskassans posthantering

Skriftlig fråga 2006/07:1562 av Lindblad, Göran (m)

den 16 augusti Fråga 2006/07:1562 Försäkringskassans posthantering av Göran Lindblad m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Försäkringskassan i Göteborg har central posthantering. Detta medför att brev som sänds in till myndigheten försenas genom intern hantering av posten. När jag senast var i kontakt med

Inlämnad: 2007-08-16 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Försäljning per telefon

Skriftlig fråga 2006/07:1408 av Lindblad, Göran (m)

den 21 juni Fråga 2006/07:1408 Försäljning per telefon av Göran Lindblad m till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Det är många som drabbats av bedrägliga samtal från företag som försöker lura på icke ont anande personer abonnemang av diverse produkter. Genom att utlova varuprover inlockas

Inlämnad: 2007-06-21 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.