Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Agerande mot kvinnovåld

Skriftlig fråga 2005/06:2083 av Lindblad, Göran (m)

den 30 augusti Fråga 2005/06:2083 av Göran Lindblad m till justitieminister Thomas Bodström s Agerande mot kvinnovåld Trots en strid ström av nya lagar från Thomas Bodströms kansli så står det klart att kvinnomisshandeln ökar. Bland annat syns polisen allt mindre ute och blir svårare att få tag på. Detta märks både

Inlämnad: 2006-08-30 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Sekretessregler

Skriftlig fråga 2005/06:2006 av Lindblad, Göran (m)

den 14 augusti Fråga 2005/06:2006 av Göran Lindblad m till statsrådet Morgan Johansson s Sekretessregler I det uppmärksammade fallet med Mickael i Hagfors har det återigen tydliggjorts att kommuners socialtjänst saknar grundläggande kunskaper om regler för sekretess. Jag har också många egna erfarenheter, både

Inlämnad: 2006-08-14 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Legitimerad korruption

Skriftlig fråga 2005/06:1957 av Lindblad, Göran (m)

den 27 juli Fråga 2005/06:1957 av Göran Lindblad m till utrikesminister Jan Eliasson s Legitimerad korruption Inom Oil-for-Food-programmet har irakiska myndigheter tvingat företag som tecknar kontrakt med Irak att betala ut olagliga provisioner vilket resulterat i överpriser. Normalt sett har det handlat om ett

Inlämnad: 2006-07-27 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.