Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

fritt medie i Ryssland

Skriftlig fråga 2004/05:2170 av Lindblad, Göran (m)

den 6 september Fråga 2004/05:2170 av Göran Lindblad m till utrikesminister Laila Freivalds om fria medier i Ryssland Sveriges Televisions korrespondent Bert Sundström har utan motivering blivit nekad förlängt arbetsvisum i Ryska Rådsrepubliken. Denna händelse saknar motsvarighet sedan tiden före kollapsen av kommunistdiktaturen

Inlämnad: 2005-09-06 Besvarare: Laila Freivalds (S)

säkerhetsbataljonerna i Göteborg

Skriftlig fråga 2004/05:1892 av Lindblad, Göran (m)

den 16 juni Fråga 2004/05:1892 av Göran Lindblad m till försvarsminister Leni Björklund om säkerhetsbataljonerna i Göteborg Den 26 januari i år ställde jag en fråga till statsrådet Leni Björklund vad hon avser att göra för att Försvarsmakten ska leva upp till instruktionerna i regleringsbrevet beträffande utbildningen

Inlämnad: 2005-06-16 Besvarare: Leni Björklund (S)

kampen mot brott

Skriftlig fråga 2004/05:1602 av Lindblad, Göran (m)

den 12 maj Fråga 2004/05:1602 av Göran Lindblad m till justitieminister Thomas Bodström om kampen mot brott En ny doktorsavhandling redovisar att många duktiga poliser redan har eller är på väg att tappa motivationen. Så här kan det inte få fortsätta. Regeringens passivitet när det gäller kampen mot brott måste brytas.

Inlämnad: 2005-05-12 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.