Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2003/04:84 Sveriges samarbete inom Euroatlantiska partnerskapsrådet (EAPR) och Partnerskap för fred (PFF)

Motion 2003/04:U21 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:U21 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. m med anledning av skr. 2003/04:84 Sveriges samarbete inom Euroatlantiska partnerskapsrådet EAPR och Partnerskap för fred PFF Inledning Sverige har under de senaste åren gjort successiva vägval i säkerhetspolitiken. I varje praktiskt hänseende har Sverige


Utskottsberedning: 2003/04:UU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av skr. 2003/04:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2003

Motion 2003/04:U19 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:U19 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. m med anledning av skr. 2003/04:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2003 Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 2 Samråd skall ge ökad delaktighet och legitimitet 3 3 Utvidgningen ger ett


Utskottsberedning: 2003/04:UU10
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

med anledning av prop. 2003/04:94 Bostadsrätt - underrättelser till socialnämnden

Motion 2003/04:Bo1 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:Bo1 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:94 Bostadsrätt underrättelser till socialnämnden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2003/04:94. Regeringen vill lagstifta om angiveri Regeringen föreslår att bostadsrättsföreningar


Utskottsberedning: 2003/04:BoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.