Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

TV-licens för personer i särskilt boende

Skriftlig fråga 2002/03:1353 av Lindblad, Göran (m)

den 4 september Fråga 2002/03:1353 av Göran Lindblad m till kulturminister Marita Ulvskog om TV-licens för personer i särskilt boende I medierna har man kunnat läsa att gamla som tagits in på vårdinrättning och därför skulle vara befriade från licenskravet ändå tvingas betala till dess licensen sagts upp. Uppsägning

Inlämnad: 2003-09-04 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

vården av anorexisjuka

Skriftlig fråga 2002/03:1352 av Lindblad, Göran (m)

den 4 september Fråga 2002/03:1352 av Göran Lindblad m till socialminister Lars Engqvist om vården av anorexisjuka I Västra Götalands landsting, där för övrigt det mesta är på väg mot kaos och katastrof, står anorexivården inför närmast total avveckling. I stället för den utlovade utbyggnaden av särskilda platser för

Inlämnad: 2003-09-04 Besvarare: Lars Engqvist (S)

tandvårdsstödet till äldre

Skriftlig fråga 2002/03:1286 av Lindblad, Göran (m)

den 8 augusti Fråga 2002/03:1286 av Göran Lindblad m till socialminister Lars Engqvist om tandvårdsstödet till äldre Som lök på patienternas och Skånekassans lax har det nu kommit ett beslut om att patientersättningen ska baseras på folktandvårdens taxa i respektive landsting. Inte beroende på var patienten bor utan

Inlämnad: 2003-08-11 Besvarare: Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.