Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nordiska rådet

Skriftlig fråga 1999/2000:1346 av Lindblad, Göran (m)

den 24 augusti Fråga 1999/2000:1346 av Göran Lindblad m till statsminister Göran Persson om Nordiska rådet Jag har precis bevistat en konferens om de nordiska välfärdsstaterna i Nordiska rådets regi. Avslutningsvis hölls en paneldebatt där ledande regeringsföreträdare från vart och ett av de fem medlemsländerna svarade

Inlämnad: 2000-08-24 Besvarare: statsrådet Leif Pagrotsky (S)

typgodkända fordon

Skriftlig fråga 1999/2000:1245 av Lindblad, Göran (m)

den 24 juli Fråga 1999/2000:1245 av Göran Lindblad m till näringsminister Björn Rosengren om typgodkända fordon Enligt typgodkännandedirektiven för två- och trehjuliga motorfordon skulle medlemsländerna införa möjligheten att typgodkänna sådana fordon enligt gemensamma regler senast den 17 juni 1999. Fr.o.m. detta

Inlämnad: 2000-07-24 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

konkurrenssituationen för publikationer om gästhamnar

Skriftlig fråga 1999/2000:879 av Lindblad, Göran (m)

den 2 maj Fråga 1999/2000:879 av Göran Lindblad m till statsrådet Mona Sahlin om konkurrenssituationen för publikationer om gästhamnar Det händer att driftiga entreprenörer uppmärksammar en marknad och startar ett företag. Ett råd på vägen för dessa entreprenörer kan då vara att inte ge sig in i en bransch där det

Inlämnad: 2000-05-02 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.