Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:106 Vissa ändringar i läkemedelsförmånen m.m.

Motion 1998/99:So21 av Ulf Kristersson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:So21 av Ulf Kristersson m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:106 Vissa ändringar i läkemedelsförmånen m.m. Inledning Under 1990-talet har statens och landstingens kostnader för läkemedel enligt offentlig statistik stigit dramatiskt. Den genomsnittliga kostnadsökningen har enligt denna


Utskottsberedning: -------1998/99:SoU14
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:76 Försäkringsmedicinska utredningar, m.m.

Motion 1998/99:Sf9 av Ulf Kristersson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Sf9 av Ulf Kristersson m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:76 Försäkringsmedicinska utredningar, m.m. Inledning I propositionen föreslår regeringen ett antal förändringar vad gäller rehabiliteringsarbetet inom den allmänna försäkringen. Det gäller dels bl.a. organisatoriska förändringar


Utskottsberedning: ----1998/99:SfU8
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 1998/99:RR4 Riksdagens revisorers förslag angående socialförsäkringens administration

Motion 1998/99:Sf2 av Ulf Kristersson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Sf2 av Ulf Kristersson m.fl. m med anledning av förs. 1998/99:RR4 Riksdagens revisorers förslag angående socialförsäkringens administration Riksdagens revisorer har granskat socialförsäkringens administration under 1998/1999. Rapporten 1998:99:1 Socialförsäkringens administration kostnader


Utskottsberedning: --------1998/99:SfU7
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.