Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av förs. 1997/98:RR10 Riksdagens revisorers förslag angående offentlig upphandling

Motion 1997/98:Fi70 av Lars Tobisson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi70 av Lars Tobisson m.fl. m med anledning av förs. 1997/98:RR10 Riksdagens revisorers förslag angående offentlig upphandling Riksdagens revisorers granskning av offentlig upphandling har genomförts efter initiativ av riksdagens finansutskott, som är det utskott som i riksdagen bereder


Utskottsberedning: ---1997/98:FiU30

med anledning av skr. 1997/98:155 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 1997/98:Fi67 av Lars Tobisson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi67 av Lars Tobisson m.fl. m med anledning av skr. 1997/98:155 Utvecklingen inom den kommunala sektorn Regeringens skrivelse om utvecklingen inom kommunsektorn är en i många hänseenden användbar redovisning av olika kommunala verksamheter. Även om mycket av den information som lämnas är


Utskottsberedning: -----1997/98:FiU26 1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:153 Vissa kommunala frågor

Motion 1997/98:Fi63 av Lars Tobisson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi63 av Lars Tobisson m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:153 Vissa kommunala frågor Regeringen föreslår i propositionen en lag som ger landsting och kommuner i Skåne län och Västra Götalands län rätt att lämna bidrag till annan kommun. Vi avvisar lagförslaget, eftersom det strider mot


Utskottsberedning: -1997/98:FiU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.