Göran Lindblad (M)

Göran Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Tandläkare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-09-16 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-23 – 1993-05-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-05-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-02-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-12-06 – 2010-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Suppleant 2003-12-11 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Byråkrati och fri rörlighet

Skriftlig fråga 2009/10:1035 av Lindblad, Göran (m)

den 1 oktober Fråga 2009/10:1035 Byråkrati och fri rörlighet av Göran Lindblad m till migrations- och arbetsmarknadsminister Tobias Billström m Den fria rörligheten inom EU har stor betydelse för välståndsutvecklingen i medlemsländerna. Det är emellertid oroande att det svenska regelsystemet krånglats till. När

Inlämnad: 2010-10-01 Besvarare: Anders Borg (M)

CSN

Skriftlig fråga 2009/10:830 av Lindblad, Göran (m)

den 24 maj Fråga 2009/10:830 CSN av Göran Lindblad m till statsrådet Tobias Krantz fp Centrala studiestödsnämnden, CSN, skickar ut återkrav på studiemedel till heltidsstuderande som på årsbasis uppfyller kraven på studieresultat och därmed studiemedel. Med hänvisning till att CSN:s regelverk är uppbyggt kring

Inlämnad: 2010-05-24 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

med anledning av redog. 2009/10:ER1 Från Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling

Motion 2009/10:U9 av Göran Lindblad (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U9 av Göran Lindblad m med anledning av redog. 2009/10:ER1 Från Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling m2011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att beakta hur folkmordet Holodomor, den stora


Utskottsberedning: 2009/10:UU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U9 av Göran Lindblad (m) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se