Göran Hägglund (KD)

Göran Hägglund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Placeringsrådgivare.
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-04-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2015-04-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-05
    • Kristdemokraterna

    • Partiledare 2004-04-03 – 2015-04-25
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2004-04-15
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2004-04-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2004-04-29 – 2015-04-24
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-08
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-12-02 – 2004-04-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2006-10-06 – 2014-10-03
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 910930-150424. Ledamot näringsutskottet 91-02 och ordförande bostadsutskottet 02-04. Suppleant EES-utskottet 92- 93 och finansutskottet 98-02. Ledamot talmanskonferensen 91-00, riksdagens valberedning 98-04, krigsdelegationen 98-02, 04-15, riksdagskommittén 98-02, riksdagsstyrelsen 00-02, Utrikesnämnden 04-06 och riksdagsgruppens förtroenderåd 91-06. Suppleant EFTA-delegationen 91-94, EES-EFTA-delegationen 94, riksbanksfullmäktige 98-04 och Nordiska rådets svenska delegation 04-06. Gruppledare 91-02, vice gruppordförande 98-02, gruppordförande 04-06. Statsråd och chef (socialminister), Socialdepartementet 061006-141003.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Evert Hägglund och Linnéa Pettersson.
  • Anställningar

    Ombudsman, KDU i Jönköpings län 78-80 och Kristdemokraterna i Jönköpings län 81-85. Generalsekreterare, Kristdemokratiska ungdomsförbunden i Norden (KDUN) 79-81. Politisk sekreterare, Kristdemokraterna 85-88. Kanslichef, Kristdemokraternas riksdagskansli 85-88. Försäkringskonsult, Wasa 88-89. Placeringsrådgivare, Alfred Berg Fondkommission 89-91.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Polisstyrelsen i Jönköpings län 02-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 82-86.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, AB Svenska Skogsindustrier 92-93. Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 94-04. Ledamot, ASSI AB:s styrelse 92-94, ASSI-Domän Försäkringar AB:s styrelse 93-99 och ASSI-Domän Packaging AB:s styrelse 94-95. Partiordförande, Kristdemokraterna 04-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Underhållsstödet

Interpellation 2011/12:391 av Larsson, Hillevi (S)

den 31 maj Interpellation 2011/12:391 Underhållsstödet av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Underhållsstöd för barn till särlevande föräldrar infördes 1997 och syftar till att förbättra barnens uppväxtvillkor. Stödet uppgår i dag till 1 273 kronor per barn och månad. Förutom en höjning med

Inlämnad: 2012-05-31 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Underhållsstödet

Födande kvinnors rätt till lustgas

Interpellation 2011/12:374 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:374 Födande kvinnors rätt till lustgas av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Kvinnor som föder har på papperet rätt till all smärtlindring som finns att få, men i praktiken kan enskilda sjukhus och landsting inskränka denna rätt. När det gäller naturliga smärtlindringsmetoder

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Födande kvinnors rätt till lustgas

Kvinnosjukdomen endometrios

Interpellation 2011/12:372 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:372 Kvinnosjukdomen endometrios av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD I maj 2011 dog Emilia, 27, i sviterna av obehandlad endometrios, som orsakat kraftiga sammanväxningar i tarmarna, svår undernäring och blodförgiftning. Under nio månader sökte hon förgäves

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnosjukdomen endometrios

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se