Göran Hägglund (KD)

Göran Hägglund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Placeringsrådgivare.
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-04-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2015-04-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-05
    • Kristdemokraterna

    • Partiledare 2004-04-03 – 2015-04-25
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2004-04-15
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2004-04-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2004-04-29 – 2015-04-24
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-08
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-12-02 – 2004-04-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2006-10-06 – 2014-10-03
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 910930-150424. Ledamot näringsutskottet 91-02 och ordförande bostadsutskottet 02-04. Suppleant EES-utskottet 92- 93 och finansutskottet 98-02. Ledamot talmanskonferensen 91-00, riksdagens valberedning 98-04, krigsdelegationen 98-02, 04-15, riksdagskommittén 98-02, riksdagsstyrelsen 00-02, Utrikesnämnden 04-06 och riksdagsgruppens förtroenderåd 91-06. Suppleant EFTA-delegationen 91-94, EES-EFTA-delegationen 94, riksbanksfullmäktige 98-04 och Nordiska rådets svenska delegation 04-06. Gruppledare 91-02, vice gruppordförande 98-02, gruppordförande 04-06. Statsråd och chef (socialminister), Socialdepartementet 061006-141003.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Evert Hägglund och Linnéa Pettersson.
  • Anställningar

    Ombudsman, KDU i Jönköpings län 78-80 och Kristdemokraterna i Jönköpings län 81-85. Generalsekreterare, Kristdemokratiska ungdomsförbunden i Norden (KDUN) 79-81. Politisk sekreterare, Kristdemokraterna 85-88. Kanslichef, Kristdemokraternas riksdagskansli 85-88. Försäkringskonsult, Wasa 88-89. Placeringsrådgivare, Alfred Berg Fondkommission 89-91.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Polisstyrelsen i Jönköpings län 02-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 82-86.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, AB Svenska Skogsindustrier 92-93. Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 94-04. Ledamot, ASSI AB:s styrelse 92-94, ASSI-Domän Försäkringar AB:s styrelse 93-99 och ASSI-Domän Packaging AB:s styrelse 94-95. Partiordförande, Kristdemokraterna 04-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2012/13:255 av Leander, Helena (MP) 22 februari 2013 Psykisk ohälsa hos unga transpersoner
Interpellationsdebatt 2011/12:391 av Larsson, Hillevi (S) 12 juni 2012 Underhållsstödet
Interpellationsdebatt 2011/12:374 av Larsson, Hillevi (S) 12 juni 2012 Födande kvinnors rätt till lustgas
Interpellationsdebatt 2011/12:375 av Larsson, Hillevi (S) 12 juni 2012 Nationella riktlinjer mot svåra förlossningsskador

Dokument:

Ett starkare Sverige

Motion 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. M, C, FP, KD Ett starkare Sverige 1  Sammanfattning Moderaterna, Centerpartiet, Folkpartiet liberalerna och Kristdemokraterna lägger gemensamt fram en budget för fler jobb, mer kunskap i skolan, högre kvalitet i välfärden och ett starkare Sverige. Alliansen


Utskottsberedning: 2014/15:FiU1
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): , 17 bifall,

Motion 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 203 kB) Motion 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 450 kB)

Sverige som kunskapsland

Motion 2014/15:1906 av Göran Hägglund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2014/15:1906 av Göran Hägglund m.fl. KD Sverige som kunskapsland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att uppvärdera läraryrket. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2014/15:UbU11 2014/15:UbU9
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2014/15:1906 av Göran Hägglund m.fl. (KD) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:1906 av Göran Hägglund m.fl. (KD) (pdf, 70 kB)

Sammanhållning över gränserna

Motion 2014/15:1905 av Göran Hägglund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2014/15:1905 av Göran Hägglund m.fl. KD Sammanhållning över gränserna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att enprocentsmålet upprätthålls. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2014/15:SfU11 2014/15:SfU13 2014/15:UU15 2014/15:UU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2014/15:1905 av Göran Hägglund m.fl. (KD) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:1905 av Göran Hägglund m.fl. (KD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.