Göran Ericsson (M)

Göran Ericsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel kriminalinspektör
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1991-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1989-05-17 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-28 – 1989-05-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:154 Ändringar i 1989/90

Motion 1989/90:Ju47 av Göran Ericsson (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ju47 av Göran Ericsson m Mot. med anledning av prop. 1989/90:154 Ändringar i 1989/90 kriminalvårdslagstiftningen Ju47-52 Vad avser sjukvårdssekretessen i verksamheten vid häktena finns i sak inget att invända. Det som emellertid


Utskottsberedning: -1989/90:JuU37

Motion 1989/90:Ju47 av Göran Ericsson (m) (pdf, 61 kB)

med anledning av prop. 1989/90:155 1989/90

Motion 1989/90:Ju46 av Rolf Dahlberg m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ju46 av Rolf Dahlberg m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:155 1989/90 Förnyelse inom polisen Ju46 I motionen behandlas vissa riktlinjer gällande bl.a. polisens arbete och uppgifter. I denna motion berörs i första hand frågor


Utskottsberedning: -------1989/90:JuU37 1990/91:JuU1
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ju46 av Rolf Dahlberg m.fl. (m) (pdf, 156 kB)

med anledning av prop. 1989/90:155 Förnyelse inom polisen

Motion 1989/90:Ju40 av Göran Ericsson (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ju40 av Göran Ericsson m med anledning av prop. 1989/90:155 Förnyelse inom polisen Inledning Förändringar inom polisväsendet har pågått under praktiskt taget hela 1970och 1980-talen. Efter förstatligandet 1965 tog det flera


Utskottsberedning: ----------1989/90:JuU37
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ju40 av Göran Ericsson (m) (pdf, 391 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.