Göran Ericsson (M)

Göran Ericsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel kriminalinspektör
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1991-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1989-05-17 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-28 – 1989-05-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1988/89:152 om 1988/89

Motion 1988/89:L19 av Rolf Dahlberg m.fl. (m) Mot

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:L19 av Rolf Dahlberg m.fl. m Mot med anledning av prop. 1988/89:152 om 1988/89 kontobaserat aktiesystem L19-22 I propositionen läggs fram förslag till en aktiekontolag. De rättsverkningar som nu är förbundna med aktiebreven


Utskottsberedning: -1988/89:LU35 1989/90:LU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:L19 av Rolf Dahlberg m.fl. (m) Mot (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av

Motion 1988/89:Fi107 av Gösta Bohman m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fil07 av Gösta Bohman m.fl. m med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av den allmänna löneavgiften intill utgången av år 1990 Det kan i hög grad ifrågasättas, om de metoder som dagens socialdemokratiska regering numera


Utskottsberedning: --1988/89:FiU30
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi107 av Gösta Bohman m.fl. (m) (pdf, 275 kB)

med anledning av prop.1988/89:86 med förslag till utlänningslag m.m.

Motion 1988/89:Sf32 av Göran Ericsson (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89 Sf32 av Göran Ericsson m med anledning av prop.1988/89:86 med förslag till utlänningslag m.m. Mot. 1988/89 SD2-37 Inledning Förslaget om en ny utlänningslag ger riksdagen möjlighet att ta ställning till problem som den gamla


Utskottsberedning: ---1988/89:SfU19
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Sf32 av Göran Ericsson (m) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.