Göran Ericsson (M)

Göran Ericsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel kriminalinspektör
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1991-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1989-05-17 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-28 – 1989-05-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sekretessen inom sjukvården

Motion 1986/87:K408 Göran Ericsson (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1986/87 K408 Göran Ericsson m Sekretessen inom sjukvården Det terapeutiska missbruket Det terapeutiska missbruket är den form av missbruk som stundom uppkommer såsom en följd av långvarig medicinsk behandling med olika former av beroendeframkallande


Utskottsberedning: -1988/89:KU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1986/87:K408 Göran Ericsson (m) (pdf, 126 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.