Göran Ericsson (M)

Göran Ericsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel kriminalinspektör
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1991-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1989-05-17 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-28 – 1989-05-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:149 Radio- och TV-frågor

Motion 1990/91:K63 av Anders Björck m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:K63 av Anders Björck m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:149 Radio- och TV- frågor 1. Inledning Den svenska radio- och TV-politiken har under lång tid varit föremål för intensiv diskussion. Samtidigt har utvecklingen på det tekniska området fortsatt i allt snabbare takt, vilket gjort


Utskottsberedning: --------1990/91:KU39
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:117 En ny kommunallag

Motion 1990/91:K49 av Anders Björck m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:K49 av Anders Björck m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:117 En ny kommunallag Inledning Omfattningen av den kommunala verksamheten i vårt land har under 1900-talet genomgått en drastisk förändring. Fram till 1950-talet var den svenska utvecklingen på det kommunala området jämförbar


Utskottsberedning: ---------------1990/91:KU38
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): , , 15 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:129 Ändringar i rättegångsbalken m.m.

Motion 1990/91:Ju43 av Göran Ericsson (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Ju43 av Göran Ericsson m med anledning av prop. 1990/91:129 Ändringar i rättegångsbalken m.m. Husrannsakan i transportmedel vid allvarliga brott I propositionen tas frågan upp om utvidgad rätt att företa husrannskan för att söka efter person som skall gripas, anhållas eller häktas som misstänkt


Utskottsberedning: --1990/91:JuU36
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.