Göran Ericsson (M)

Göran Ericsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel kriminalinspektör
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1991-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1989-05-17 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-28 – 1989-05-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:176 Ändring i lagen (1988:205) om rättsprövning av vissa förvaltningsbeslut

Motion 1990/91:K97 av Anders Björck m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:K97 av Anders Björck m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:176 Ändring i lagen 1988:205 om rättsprövning av vissa förvaltningsbeslut I propositionen föreslås att lagen 1988:205 om rättsprövning av vissa förvaltningsbeslut skall tillämpas under ytterligare tre år i avvaktan på en slutlig


Utskottsberedning: -----1990/91:KU46 1991/92:KU12
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:171 En prisinformationslag

Motion 1990/91:L28 av Rolf Dahlberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:L28 av Rolf Dahlberg m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:171 En prisinformationslag I propositionen läggs fram ett förslag till en prisinformationslag. Enligt lagen skall dagligvaror som tillhandahålls genom självbetjäning artikelprismärkas. Enligt vår uppfattning utgör prismärkningen


Utskottsberedning: -1990/91:LU36
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:170 En lag om sjukavdrag för statsråden m.m.

Motion 1990/91:K95 av Anders Björck m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:K95 av Anders Björck m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:170 En lag om sjukavdrag för statsråden m.m. I propositionen lägger regeringen fram förslag till en lag om sjukavdrag för statsråden. Propositionen innehåller emellertid inga förslag gällande samordning av arvoden för riksdagsledamöter


Utskottsberedning: -1990/91:KU48
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.