Göran Åstrand (M)

Göran Åstrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1931

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1988-04-05 – 1988-06-10
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-04-08 – 1988-05-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1988-04-08 – 1988-06-10
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret

Motion 1989/90:Sf74 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sf74 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret Mot. 1989/90 Sf74-75 1990/91, m.m. kompletteringsproposition Bil. 5 Arbetsmarknadsdepartementet E. Invandring m.m. Det


Utskottsberedning: ---1989/90:SfU25
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sf74 av Gullan Lindblad m.fl. (m) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning

Motion 1989/90:Sk55 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk55 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning Propositionen Förslaget i propositionen om pensionärernas beskattning innebär i vissa avseenden en förbättring i förhållande


Utskottsberedning: --1989/90:SkU30
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sk55 av Bo Lundgren m.fl. (m) (pdf, 107 kB)

med anledning av prop. 1989/90:145 Höjt pensionstillskott och förbättringar av vissa andra folkpensionsförmåner

Motion 1989/90:Sf65 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sf65 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:145 Höjt pensionstillskott och förbättringar av vissa andra folkpensionsförmåner Inledning Riksdagen fattade i december 1989 vid behandlingen av proposition 1989/90:52


Utskottsberedning: -1989/90:SfU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sf65 av Gullan Lindblad m.fl. (m) (pdf, 126 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.