Göran Åstrand (M)

Göran Åstrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1931

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1988-04-05 – 1988-06-10
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-04-08 – 1988-05-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1988-04-08 – 1988-06-10
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av

Motion 1988/89:Fi107 av Gösta Bohman m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fil07 av Gösta Bohman m.fl. m med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av den allmänna löneavgiften intill utgången av år 1990 Det kan i hög grad ifrågasättas, om de metoder som dagens socialdemokratiska regering numera


Utskottsberedning: --1988/89:FiU30
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi107 av Gösta Bohman m.fl. (m) (pdf, 275 kB)

med anledning av prop. 1988/89:138 om riktlinjer för specialiseringstjänstgöring för läkare m.m.

Motion 1988/89:So42 av Sten Svensson m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:So42 av Sten Svensson m.fl. m med anledning av prop. 1988/89:138 om riktlinjer för specialiseringstjänstgöring för läkare m.m. Nej till planhushållning 1 regeringens proposition 1988/89:138 om riktlinjer för specialiseringstjänstgöring


Utskottsberedning: -----1988/89:SoU26
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:So42 av Sten Svensson m.fl. (m) (pdf, 129 kB)

med anledning av prop. 1988/89:130 om socialstyrelsens framtida roll, uppgifter och inriktning

Motion 1988/89:So30 av Sten Svensson m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:So30 av Sten Svensson m.fl. m med anledning av prop. 1988/89:130 om socialstyrelsens framtida roll, uppgifter och inriktning Moderata samlingspartiet anser i likhet med propositionen att uppgifterna på den centrala verksnivån


Utskottsberedning: ----1988/89:SoU24
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:So30 av Sten Svensson m.fl. (m) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.