Fredrik Lindahl (SD)

Fredrik Lindahl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 321
Titel Väktare/Skyddsvakt.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864024
E-post fredrik.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-. Suppleant, riksdagens råd för Riksrevisionen 18-.
  • Föräldrar

    Vaktmästaren Stefan Lindahl och vd-sekreteraren Lotta Lindahl, f. Larsson.
  • Utbildning

    Teknikprogrammet, Täby, slutår 06.
  • Anställningar

    Väktare/Skyddsvakt, 07-14. Kanslichef, Sverigedemokraterna Stockholms län 15-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Utredningen om Riksrevisionens ledningsstruktur 19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vallentuna 10-. Regionfullmäktig, Stockholms län 18- och ersättare landstingsfullmäktige 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kommunföreningsordförande, Sverigedemokraterna Vallentuna, 10-. Distriktsledamot, Sverigedemokraterna Stockholms län, 12-18. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Stockholms län, 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Åtgärder mot lootlådor och andra lotteriliknande moment inom dataspel

Motion 2021/22:188 av Fredrik Lindahl (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:188 av Fredrik Lindahl SD Åtgärder mot lootlådor och andra lotteriliknande moment inom dataspel p Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en reglering avseende lootlådor samt andra lotteriliknande moment inom dataspel och tillkännager

2021-09-22

Motion 2021/22:188 av Fredrik Lindahl (SD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:188 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 69 kB)

Insatser mot missbruk av förkomna pass

Motion 2021/22:187 av Fredrik Lindahl (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:187 av Fredrik Lindahl SD Insatser mot missbruk av förkomna pass Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda åtgärder för att stävja missbruket av förkomna pass och tillkännager detta för regeringen. Motivering 2016 började den då nya

2021-09-22

Motion 2021/22:187 av Fredrik Lindahl (SD) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:187 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 69 kB)

Insatser mot djurrättsextremisters brottslighet

Motion 2021/22:186 av Fredrik Lindahl (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:186 av Fredrik Lindahl SD Insatser mot djurrättsextremisters brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda åtgärder och andra insatser mot djurrättsextremisters brottslighet och tillkännager detta för regeringen. Motivering

2021-09-22

Motion 2021/22:186 av Fredrik Lindahl (SD) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:186 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se