Fredrik Eriksson (SD)

Fredrik Eriksson (SD)

Tillgänglig ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Projektledare.
Född år 1975

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-22 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-10-22 – 2014-12-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 141022-141221). Ledamot konstitutionsutskottet 15-.
  • Utbildning

    Förvaltningsprogrammet, Göteborgs universitet.
  • Anställningar

    Projektledare, Västra Götalandsregionen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Partille.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:KU20 18 juni 2018 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2017/18:KU26 16 maj 2018 Några ändringar i riksdagsordningen
Debatt om förslag 2017/18:KU36 18 april 2018 Författningsfrågor
Debatt om förslag 2017/18:KU15 11 april 2018 Översyn av Riksrevisionen - grundlagsfrågor

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:199 En stärkt minoritetspolitik

Motion 2017/18:4104 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4104 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson båda SD med anledning av prop. 2017/18:199 En stärkt minoritetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del den avser utträde ur förvaltningsområden. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utträde


Utskottsberedning: 2017/18:KU44
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4104 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4104 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (pdf, 61 kB)

med anledning av prop. 2017/18:162 Vissa villkor för statsråd och statssekreterare

Motion 2017/18:4032 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4032 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson båda SD med anledning av prop. 2017/18:162 Vissa villkor för statsråd och statssekreterare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reglerna för karens och ämnesrestriktion även bör omfatta myndighetschefer


Utskottsberedning: 2017/18:KU42
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4032 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4032 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:154 Journalistik i hela landet

Motion 2017/18:4027 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4027 av Jonas Millard m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:154 Journalistik i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nya former av presstöd och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:KU43
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4027 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4027 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.