Fredrik Christensson (C)

Fredrik Christensson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 194
Titel Försäkringssäljare.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864221
E-post fredrik.christensson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-09-18 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 15-18.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Paul Christensson och företagaren Maria Christensson, f. Sönnergren.
  • Utbildning

    Pro Civitas gymnasieskola, Växjö, slutår 09.
  • Anställningar

    Försäkringssäljare Lantbruk, Länsförsäkringar Göteborg & Bohuslän 09-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Skolverket 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 10-14. Ersättare, kommunstyrelsen, Lysekil 12-14. Ordförande, Miljömålsberedningen 12-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet Lysekil 10-15 och styrelseledamot, Centerpartiet Bohuslän 11-15. Ordförande, Centerpartiet Fyrbodal 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten – regler, tillämpning och tillsyn

Motion 2019/20:3621 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3621 av Fredrik Christensson m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska följa Riksrevisionens rekommendationer


Utskottsberedning: 2020/21:UbU3

Motion 2019/20:3621 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3621 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2019/20:105 Komvux för stärkt kompetensförsörjning

Motion 2019/20:3536 av Per Lodenius m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3536 av Per Lodenius m.fl. C med anledning av prop. 2019/20:105 Komvux för stärkt kompetensförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen särskilt ska se över hur tillgången till eftergymnasial utbildning för elever med intellektuell


Utskottsberedning: 2019/20:UbU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3536 av Per Lodenius m.fl. (C) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3536 av Per Lodenius m.fl. (C) (pdf, 77 kB)

med anledning av skr. 2019/20:60 Riksrevisionens rapport om resurseffektivitet och produktivitet vid Sveriges lärosäten i nordisk jämförelse

Motion 2019/20:3459 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3459 av Fredrik Christensson m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:60 Riksrevisionens rapport om resurseffektivitet och produktivitet vid Sveriges lärosäten i nordisk jämförelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att samla och tillgängliggöra


Utskottsberedning: 2019/20:UbU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3459 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3459 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se