Fredrik Christensson (C)

Fredrik Christensson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 194
Titel Försäkringssäljare.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864221
E-post fredrik.christensson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-09-18 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 15-18.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Paul Christensson och företagaren Maria Christensson, f. Sönnergren.
  • Utbildning

    Pro Civitas gymnasieskola, Växjö, slutår 09.
  • Anställningar

    Försäkringssäljare Lantbruk, Länsförsäkringar Göteborg & Bohuslän 09-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Skolverket 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 10-14. Ersättare, kommunstyrelsen, Lysekil 12-14. Ordförande, Miljömålsberedningen 12-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet Lysekil 10-15 och styrelseledamot, Centerpartiet Bohuslän 11-15. Ordförande, Centerpartiet Fyrbodal 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bra väginfrastruktur i hela landet

Interpellation 2018/19:268 av Fredrik Christensson (C)

Interpellation 2018/19:268 Bra väginfrastruktur i hela landet av Fredrik Christensson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I Fyrbodal bor ca 270 000 människor fördelade på 14 kommuner. Området i norra Västra Götaland präglas av stark industri-skogs- och turismnäring i gränsregionen till Norge. En viktig förutsättning

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:268 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bra väginfrastruktur i hela landet

Utbildningars jämförbarhet

Interpellation 2016/17:345 av Fredrik Christensson (C)

Interpellation 2016/17:345 Utbildningars jämförbarhet av Fredrik Christensson C till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S I Universitetskanslersämbetets UKÄ:s rapport Nationellt system f ör kvalitetssäkring av högre utbildning Redovisning av ett regeringsuppdrag bedömde UKÄ att det nya kvalitetssäkringssystemet

Inlämnad: 2017-03-01 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2016/17:345 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 97 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utbildningars jämförbarhet

Internationella studenter

Interpellation 2016/17:344 av Fredrik Christensson (C)

Interpellation 2016/17:344 Internationella studenter av Fredrik Christensson C till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Internationaliseringen av den högre utbildningen är viktigt. Om Sverige ska hänga med i den internationella konkurrensen behövs rejäla förändringar för bättre konkurrens och ökad kvalitet i den högre

Inlämnad: 2017-03-01 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2016/17:344 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Internationella studenter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se