Sonja Fransson (S)

Sonja Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-07-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-07-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-04-14 – 2006-07-31
    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 november 2002 Frågestund
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:256 av Molén, Per-Richard (m) 9 mars 2001 demokratiska principer

utbildning för tandsköterskor

Skriftlig fråga 2002/03:655 av Fransson, Sonja (s)

den 11 mars Fråga 2002/03:655 av Sonja Fransson s till utbildningsminister Thomas Östros om utbildning för tandsköterskor Redan i dag är det brist på personal inom vissa yrken och i framtiden kommer det troligen att finnas flera bristyrken. Ett av dessa yrken är tandsköterskor. I dag ligger medelåldern för tandsköterskorna

Inlämnad: 2003-03-11 Besvarare: Thomas Östros (S)

tandsköterskor för framtidens vård och behandling

Skriftlig fråga 2002/03:652 av Fransson, Sonja (s)

den 11 mars Fråga 2002/03:652 av Sonja Fransson s till socialminister Lars Engqvist om tandsköterskor för framtidens vård och behandling Alla, ung som gammal, ska ha tillgång till god förebyggande tandvård och till bra behandling. En god tandvård är också bra hälsovård. I dag diskuterar vi den enskildes kostnader för

Inlämnad: 2003-03-11 Besvarare: Lars Engqvist (S)

kvinnors och barns möjligheter att påverka vid konfliktlösningar

Skriftlig fråga 2002/03:629 av Fransson, Sonja (s)

den 6 mars Fråga 2002/03:629 av Sonja Fransson s till utrikesminister Anna Lindh om kvinnors och barns möjligheter att påverka vid konfliktlösningar Sällskapet Riksdagens Kvinnor mot Krig, Särk, har bildats då vi kvinnor vill spela en större roll när det gäller konflikthantering och fredsarbete. Kvinnor och barn är

Inlämnad: 2003-03-06 Besvarare: Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se