Sonja Fransson (S)

Sonja Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-07-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-07-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-04-14 – 2006-07-31
    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 november 2002 Frågestund
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:256 av Molén, Per-Richard (m) 9 mars 2001 demokratiska principer

funktionshindrades möjligheter att studera på högskola

Skriftlig fråga 2000/01:1621 av Fransson, Sonja (s)

den 27 augusti Fråga 2000/01:1621 av Sonja Fransson s till utbildningsminister Thomas Östros om funktionshindrades möjligheter att studera på högskola Det är inte acceptabelt att en person som antagits till högskolestudier, med några få dagars varsel får veta att han inte kan ta sin plats i anspråk på grund av sitt

Inlämnad: 2001-08-27 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

tillgång till poliser på landsbygden

Skriftlig fråga 2000/01:1618 av Fransson, Sonja (s)

den 27 augusti Fråga 2000/01:1618 av Sonja Fransson s till justitieminister Thomas Bodström om tillgång till poliser på landsbygden Trots att vi nu ökat utbildningsplatserna för polisen och fler färdigutbildade poliser kommer ut i arbete efterhand, råder det fortfarande stor brist. Inte minst gäller det i mindre kommuner

Inlämnad: 2001-08-27 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

funktionshindrades möjligheter att antas till riksgymnasiet

Skriftlig fråga 2000/01:1597 av Fransson, Sonja (s)

den 17 augusti Fråga 2000/01:1597 av Sonja Fransson s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om funktionshindrades möjligheter att antas till riksgymnasiet I en interpellationsdebatt i riksdagen den 29 maj i år, frågade jag statsrådet om hon var beredd att verka för en förändring av de nuvarande skärpta reglerna vad gäller

Inlämnad: 2001-08-17 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se