Sonja Fransson (S)

Sonja Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-07-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-07-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-04-14 – 2006-07-31
    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 november 2002 Frågestund
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:256 av Molén, Per-Richard (m) 9 mars 2001 demokratiska principer

om alla barns rätt att välja skola

Skriftlig fråga 1999/2000:1316 av Fransson, Sonja (s)

den 16 augusti Fråga 1999/2000:1316 av Sonja Fransson s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om alla barns rätt att välja skola I sjätte paragrafen i FN:s standardregler om utbildning står det. Barn, ungdomar och vuxna med funktionsnedsättning ska ha lika möjligheter till utbildning på grundskole-gymnasie- och högskolenivå.Det

Inlämnad: 2000-08-15 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

LSS- lagen

Skriftlig fråga 1999/2000:1318 av Fransson, Sonja (s)

den 15 augusti Fråga 1999/2000:1318 av Sonja Fransson s till socialminister Lars Engqvist om LSS-lagen Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS, har flera allvarliga brister anser Socialstyrelsen. Den pekar bl.a. på att personalen inom LSS-omsorgen saknar skyldighet att slå larm om övergrepp eller

Inlämnad: 2000-08-15 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

oönskad reklam via e-post

Skriftlig fråga 1999/2000:1291 av Fransson, Sonja (s)

den 8 augusti Fråga 1999/2000:1291 av Sonja Fransson s till statsrådet Britta Lejon om oönskad reklam via e-post I en alltmer marknadsinriktad, global och kommunikativ värld är det viktigt att den personliga integriteten värnas och stärks. Vi måste som individer ha rätt att säga: Nej tack, jag önskar inte bli utsatt

Inlämnad: 2000-08-08 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se