Sonja Fransson (S)

Sonja Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-07-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-07-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-04-14 – 2006-07-31
    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 november 2002 Frågestund
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:256 av Molén, Per-Richard (m) 9 mars 2001 demokratiska principer

våld mot kvinnor med funktionshinder

Interpellation 2001/02:305 av Fransson, Sonja (s)

den 8 mars Interpellation 2001/02:305 av Sonja Fransson s till socialminister Lars Engqvist om våld mot kvinnor med funktionshinder Internationella kvinnodagen sätter fokus på att de mänskliga rättigheterna ska gälla oavsett kön. Det är vårt gemensamma ansvar att alla människor får jämlika levnadsförhållanden och rätt

Inlämnad: 2002-03-08 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

brandvarnare

Skriftlig fråga 2001/02:654 av Fransson, Sonja (s)

den 1 februari Fråga 2001/02:654 av Sonja Fransson s till statsrådet Lena Sommestad om brandvarnare Förra året omkom 137 människor i bränder, det är en kraftig ökning mot året innan. Antalet omkomna i eget äldreboende mer än fördubblades. Av dödsbränderna i bostäder inträffade sju av tio i hem utan fungerande brandvarnare.

Inlämnad: 2002-02-01 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

med anledning av prop. 2001/02:64 Vissa tobaksfrågor

Motion 2001/02:K30 av Sonja Fransson och Laila Bjurling (s)

Motion till riksdagen 2001/02:K30 av Sonja Fransson och Laila Bjurling s med anledning av prop. 2001/02:64 Vissa tobaksfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen skall återkomma till riksdagen med ett konkret lagförslag om rökfria


Utskottsberedning: 2001/02:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se