Sonja Fransson (S)

Sonja Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-07-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-07-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-04-14 – 2006-07-31
    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 november 2002 Frågestund
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:256 av Molén, Per-Richard (m) 9 mars 2001 demokratiska principer

kunskapslyftet och funktionshindrade

Skriftlig fråga 1997/98:673 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1997/98:673 av Sonja Fransson s till statsrådet Ylva Johansson om kunskapslyftet och funktionshindrade Kunskapslyftet är den största och viktigaste satsningen i modern tid för att höja kunskapsnivån i landet. Tyvärr visar det sig att funktionshindrade har mycket svårt att kunna ta del av kunskapslyftet. En inom

Inlämnad: 1998-04-24 Besvarare: statsrådet Ylva Johansson (S)

domännamn för handikapporganisationer

Skriftlig fråga 1997/98:579 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1997/98:579 av Sonja Fransson s till kommunikationsministern om domännamn för handikapporganisationer Sveriges handikapporganisationer har bildat en nationell IT-förening som skall tillvarata och samordna IT-frågor inom handikapprörelsen. Handikapp.se har i dag 35 medlemsföreningar med 400 000 enskilda medlemmar.

Inlämnad: 1998-03-19 Besvarare: kommunikationsminister Ines Uusmann (S)

ledsagarservice

Skriftlig fråga 1997/98:220 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1997/98:220 av Sonja Fransson s till socialministern om ledsagarservice Ledsagarservice är en förutsättning för att många gravt funktionshindrade skall kunna delta i samhällslivet på lika villkor som andra. Att ha tillgång till ledsagare betyder att den funktionshindrade kan uträtta ärenden, besöka vänner och

Inlämnad: 1997-12-04 Besvarare: socialminister Margot Wallström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se