Sonja Fransson (S)

Sonja Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-07-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-07-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-04-14 – 2006-07-31
    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 november 2002 Frågestund
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:256 av Molén, Per-Richard (m) 9 mars 2001 demokratiska principer

Högskolan i Borås

Motion 1997/98:Ub479 av Arne Kjörnsberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub479 av Arne Kjörnsberg m.fl. s Högskolan i Borås Med glädje noterar vi att regeringens förslag till fördelning av nya utbildningsplatser är positivt för Högskolan i Borås. Det är bra men ändrar inte helhetsintrycket att HB tillhör de högskolor som får den allra minsta utökningen av antalet


Utskottsberedning: -1997/98:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Idrottsutbildning till Göteborgs universitet

Motion 1997/98:Ub475 av Märta Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub475 av Märta Johansson m.fl. s Idrottsutbildning till Göteborgs universitet Vid förra årets budgetbehandling i riksdagen beslutades att Idrottshögskolan och Lärarhögskolan i Stockholm, Högskolan i Örebro samt Umeå universitet skulle tilldelas idrottsligt utbildningsområde, dvs en högre


Utskottsberedning: -1997/98:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ämneslärarutbildning i teckenspråk

Motion 1997/98:Ub411 av Ingvar Johnsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub411 av Ingvar Johnsson m.fl. s Ämneslärarutbildning i teckenspråk Behov av ämneslärarutbildning i teckenspråk Sedan teckenspråket fick status av ett eget, fullvärdigt språk i början av 80-talet först i världen erkänt av Sverige har intresset för och behovet av utbildning och undervisning


Utskottsberedning: -1997/98:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se