Sonja Fransson (S)

Sonja Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-07-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-07-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-04-14 – 2006-07-31
    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 november 2002 Frågestund
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:256 av Molén, Per-Richard (m) 9 mars 2001 demokratiska principer

Stöd till handikapporganisationer

Motion 2004/05:So645 av Kaj Nordquist och Sonja Fransson (s)

Motion till riksdagen 2004/05:So645 av Kaj Nordquist och Sonja Fransson s Stöd till handikapporganisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om stöd till handikapporganisationer. Motivering Handikapporganisationer i Sverige erhåller statsbidag som


Utskottsberedning: 2004/05:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Civil vigsel och begravning

Motion 2004/05:K436 av Laila Bjurling och Sonja Fransson (s)

Motion till riksdagen 2004/05:K436 av Laila Bjurling och Sonja Fransson s Civil vigsel och begravning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ersätta ordet borgerlig med civil i samband med vigsel och begravning. Motivering Ordet borgerlig har genom


Utskottsberedning: 2004/05:KU32
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Kunskap om kooperation i skolan

Motion 2004/05:Ub492 av Christina Axelsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:Ub492 av Christina Axelsson m.fl. s Kunskap om kooperation i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av mer kunskap om kooperation i skolan. Motivering Det började men en tunna sill fick vi lära oss när vi


Utskottsberedning: 2004/05:UbU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se