Sonja Fransson (S)

Sonja Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-07-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-07-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-04-14 – 2006-07-31
    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:256 av Molén, Per-Richard (m) 9 mars 2001 demokratiska principer

kommunerna och handikappreformen

Skriftlig fråga 1997/98:964 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1997/98:964 av Sonja Fransson s till justitieministern om kommunerna och handikappreformen den 29 juli 1994 års handikappreform innebar att lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade LSS trädde i kraft. Ett av motiven till LSS var att befintlig lagstiftning inte var tillräcklig för att skapa jämlika

Inlämnad: 1998-07-29 Besvarare: socialminister Margot Wallström (S)

funktionshindrades möjlighet att delta i kulturlivet

Skriftlig fråga 1997/98:903 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1997/98:903 av Sonja Fransson s till kulturministern om funktionshindrades möjlighet att delta i kulturlivet Svenska Very Special Arts har gjort en inventering för att ta reda på vilka möjligheter det finns för konstutövare med funktionshinder att utbilda sig, att få hjälpmedel, assistans eller anpassning av lokaler

Inlämnad: 1998-06-30 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

det telepolitiska målet

Skriftlig fråga 1997/98:902 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1997/98:902 av Sonja Fransson s till kommunikationsministern om det telepolitiska målet I det telepolitiska målet står det att alla skall få tillgång till teletjänster på likvärdiga villkor. I trafikutskottets betänkande 1997/98:TU7 framhåller utskottet vikten av likvärdiga villkor mellan stad och landsbygd både

Inlämnad: 1998-06-30 Besvarare: näringsminister Anders Sundström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se