Sonja Fransson (S)

Sonja Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-07-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-07-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-04-14 – 2006-07-31
    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 november 2002 Frågestund

rätten till regionala undervisningsgrupper för elever med funktionshinder

Skriftlig fråga 2003/04:1141 av Fransson, Sonja (s)

den 30 april Fråga 2003/04:1141 av Sonja Fransson s till utbildningsminister Thomas Östros om rätten till regionala undervisningsgrupper för elever med funktionshinder Vi socialdemokrater anser att alla barn ska ha rätt att leva hemma med sina föräldrar och gå i en skola så nära hemmet som möjligt. Detta gäller också

Inlämnad: 2004-04-30 Besvarare: Thomas Östros (S)

information vid byggande av 3 G-master

Skriftlig fråga 2003/04:1072 av Fransson, Sonja (s)

den 15 april Fråga 2003/04:1072 av Sonja Fransson s till statsrådet Ulrica Messing om information vid byggande av 3 G-master Runtom i landet pågår byggandet av 3 G-master. Många människor känner sig osäkra på vad det innebär för deras framtida hälsa. De tycker också att det många gånger är påträngande stora master

Inlämnad: 2004-04-15 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Nationella hjälplinjen

Skriftlig fråga 2003/04:911 av Fransson, Sonja (s)

den 15 mars Fråga 2003/04:911 av Sonja Fransson s till socialminister Lars Engqvist om Nationella hjälplinjen Föreningen Nationella hjälplinjen bildades 2001 på initiativ av fem patientorganisationer. Verksamheten består, kortfattat uttryckt, i att anonymt på jourtelefon ge stödsamtal och rådgivning till människor

Inlämnad: 2004-03-15 Besvarare: Berit Andnor (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se