Sonja Fransson (S)

Sonja Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-07-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-07-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-04-14 – 2006-07-31
    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 november 2002 Frågestund
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:256 av Molén, Per-Richard (m) 9 mars 2001 demokratiska principer

lokalisering av statliga myndigheter i Västra Götalands län

Skriftlig fråga 1998/99:886 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1998/99:886 av Sonja Fransson s till näringsministern om lokalisering av statliga myndigheter i Västra Götalands län den 6 september Vid beslutet om lokalisering av statliga myndigheter på olika orter vid bildandet av Västra Götalands län fastställdes att länsarbetsnämndens huvudkontor med dess ledning skulle

Inlämnad: 1999-09-06 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

rättssäkerheten för de mest utsatta grupperna i samhället

Skriftlig fråga 1998/99:885 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1998/99:885 av Sonja Fransson s till socialministern om rättssäkerheten för de mest utsatta grupperna i samhället den 6 september Rättssociologiska avdelningen vid Lunds universitet har för Socialstyrelsen gjort en undersökning av vilka konsekvenserna den nya socialtjänstlagen medfört. De kan konstatera att rättsskyddet

Inlämnad: 1999-09-06 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

forskningsanslag

Skriftlig fråga 1998/99:627 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1998/99:627 av Sonja Fransson s till utbildningsministern om forskningsanslag den 17 maj Samtliga tre högskolor i Västra Götalands län Borås, Skövde, Trollhättan/Uddevalla låg, tillsammans med Högskolan i Kristianstad lägst i landet vad gäller forskningsanslag 1996. När forskningsanslagen räknades upp relativt

Inlämnad: 1999-05-17 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se