Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:74 av Söderqvist, Nils-Erik (s) 26 november 2001 EU-skatter på alkoholdrycker
Interpellationsdebatt 2001/02:36 av Axén, Gunnar (m) 30 oktober 2001 Svenska Spel AB
Interpellationsdebatt 2001/02:35 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 30 oktober 2001 uthyrning av bostad
Interpellationsdebatt 2001/02:20 av Carlson, Leif (m) 30 oktober 2001 läkemedelskostnader

Statens stöd till jazzmusiken

Interpellation 2009/10:411 av Ringholm, Bosse (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:411 Statens stöd till jazzmusiken av Bosse Ringholm s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Den gångna mandatperioden har på kulturområdet präglats av diverse administrativa utredningar som dess värre inte lett till något ökat stöd till kulturen och kulturarbetarna. Jazzen

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statens stöd till jazzmusiken

Försäljning av statliga företag

Interpellation 2009/10:410 av Ringholm, Bosse (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:410 Försäljning av statliga företag av Bosse Ringholm s till näringsminister Maud Olofsson c Under mandatperioden har näringsministern vid flera tillfällen lovat att offentliggöra resultaten av den översyn som pågår inom Näringsdepartementet av vilka statliga företag som kan tänkas

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försäljning av statliga företag

Regeringens utlovade nya jobb

Interpellation 2009/10:409 av Ringholm, Bosse (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:409 Regeringens utlovade nya jobb av Bosse Ringholm s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m I valrörelsen 2006 lovade de borgerliga partierna att fler jobb skulle skapas, arbetslösheten och bidragsberoendet skulle samtidigt minska. Med facit i hand vet vi att arbetslösheten

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens utlovade nya jobb

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se