Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sverige och Nato

Interpellation 2009/10:262 av Ringholm, Bosse (s)

den 19 februari Interpellation 2009/10:262 Sverige och Nato av Bosse Ringholm s till utrikesminister Carl Bildt m I den utrikespolitiska debatten den 17 mars undvek utrikesministern att svara på frågor om Sveriges förhållande till Nato. Däremot uttalade sig utrikesministern i medierna efter debatten att han kunde

Inlämnad: 2010-02-19 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sverige och Nato

Bankernas bonussystem

Interpellation 2009/10:257 av Ringholm, Bosse (s)

den 17 februari Interpellation 2009/10:257 Bankernas bonussystem av Bosse Ringholm s till statsrådet Mats Odell kd Det är alldeles uppenbart att den borgerliga regeringen har misslyckats med att få stopp på bankernas och finansinstitutens bonusexcesser. Uttalanden från statsministern, finansministern och finansmarknadsministern

Inlämnad: 2010-02-17 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bankernas bonussystem

Pensionärernas köpkraft

Interpellation 2009/10:256 av Ringholm, Bosse (s)

den 17 februari Interpellation 2009/10:256 Pensionärernas köpkraft av Bosse Ringholm s till finansminister Anders Borg m Pensionärernas Riksorganisation PRO har nyligen framlagt rapporten Rättvisa skatter om beskattning av arbetsinkomster och pensioner I rapporten redovisas att en person som gick i pension 2006

Inlämnad: 2010-02-17 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se