Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Statsministerns besvarande av interpellationer

Interpellation 2007/08:796 av Ringholm, Bosse (s)

den 14 maj Interpellation 2007/08:796 Statsministerns besvarande av interpellationer av Bosse Ringholm s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Statsminister Fredrik Reinfeldt har gjort till vana att undvika att svara på interpellationer som rör hans ansvarsområde eller uttalanden som han gjort. Här är två flagranta

Inlämnad: 2008-05-14 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsministerns besvarande av interpellationer

Minskade resurser till polisen i Stockholms län

Interpellation 2007/08:774 av Ringholm, Bosse (s)

den 13 maj Interpellation 2007/08:774 Minskade resurser till polisen i Stockholms län av Bosse Ringholm s till justitieminister Beatrice Ask m Polisen i Stockholms län tvingas i år spara 50 miljoner kronor. Det försämrar naturligtvis polisens möjligheter att förebygga och bekämpa brott. Antalet civilanställda

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Minskade resurser till polisen i Stockholms län

Statsministerns synpunkter på riksdagens interna arbete

Interpellation 2007/08:631 av Hultqvist, Peter (s)

den 25 april Interpellation 2007/08:631 Statsministerns synpunkter på riksdagens interna arbete av Peter Hultqvist s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Riksdagens konstitutionsutskott granskar för närvarande statsministerns ansvar för krishanteringen i Statsrådsberedningen efter anmälan från Peter Eriksson,

Inlämnad: 2008-04-25 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsministerns synpunkter på riksdagens interna arbete

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se