Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Sämre villkor för småföretagen och omvänd regionalpolitik

Interpellation 2006/07:615 av Ringholm, Bosse (s)

den 30 maj Interpellation 2006/07:615 Sämre villkor för småföretagen och omvänd regionalpolitik av Bosse Ringholm s till näringsminister Maud Olofsson c Regeringen har fått mycket kritik för att den genom sin politik har medverkat till att öka klyftorna mellan människor och mellan olika delar av landet. De rika

Inlämnad: 2007-05-30 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sämre villkor för småföretagen och omvänd regionalpolitik

Vallöften till långtidsarbetslösa

Interpellation 2006/07:583 av Ringholm, Bosse (s)

den 28 maj Interpellation 2006/07:583 Vallöften till långtidsarbetslösa av Bosse Ringholm s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Långtidsarbetslösheten bland unga har ökat kraftigt sedan de borgerliga partierna tog över ansvaret för både landet och Stockholm. I Stockholmsregionen har den fyrdubblats

Inlämnad: 2007-05-28 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Tvärstopp för nya hyreslägenheter

Interpellation 2006/07:545 av Ringholm, Bosse (s)

den 21 maj Interpellation 2006/07:545 Tvärstopp för nya hyreslägenheter av Bosse Ringholm s till statsrådet Mats Odell kd Regeringens nya bostadspolitik har uppenbarligen havererat redan efter ett kvartal. Det indragna stödet för byggandet av hyreslägenheter har gett omedelbar effekt. I Stockholms stad påbörjades

Inlämnad: 2007-05-21 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tvärstopp för nya hyreslägenheter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se